KOPARKI

Koparki to bardzo potrzebne pojazdy gospodarczo rolnicze są tak niezbędne jak i traktor. Kształtem przypomina traktor lecz ma wiele więcej funkcji od traktora. Są różne rodzaje koparek w stosunku do ciężkości, wielkości i ile może wziąć maksymalnie ciężaru. Mała k[parka jest przeważnie do mały wykopów czy też lekkich prze kopek jest ona gąsienicach i przewożona na aucie ciężarowym ma mały zasięg łychy i ma tylko przednie ramię, kabina jest w małej koparce niewielka i raczej wszystkie drążki i wajchy są blisko. Średnia koparka tez albo jest przewożona na aucie jeśli ma gąsienice a jeżeli ma koła dojeżdża sama na teren budowy, koparka średnia posiada dłuższe ramie bądź z przodu spych ale są tez takie koparki w który są tylko łycha ale jest wtedy bardzo długa.

Koparka średnia musi przy kopani już się stabilizować w tylne części wysuwają się dwie grube konstrukcje zakończone człapami które stabilizują koparkę przy kopaniu na dużych głębokościach. Średnie koparki też tylko posiadają jedno osobową kabinę, lecz mają funkcje obrotności siedzenia dzięki temu operator koparki obraca się z siedzeniem dookoła zależy czego używa, operator dokoła siebie ma pełno przycisków dlatego krzesło obrotowe w koparce rozwiązało dużo problemów, jeżeli koparka niema gąsienic ale ma koła to koła wszystkie cztery są bardzo wysokie. Koparka duża może wziąć najwięcej na siebie i ma jeden z dłuższych zasięgów jest najbardziej masywna. Duża koparka jest używana do najgorszych robót posiada ona tak jak średnia spych i łyżkę z tyłu krzesło obrotowe.

Duża koparka jest potrzebna do przewożenia ciężkich materiałów. Ogólnie koparki są bardzo potrzebne na wykopaliskach gdyż ludziom było by bardzo ciężko kopać łopatami. Niestety koparki na gąsienicach nie mogą jeździć po asfalcie bo ich masa i metalowe gąsienice bardzo wpływają na uszkodzenia asfaltu. Koparki tak jak i traktory maja przełożenia na moc a nie na prędkości, dlatego koparki często robią korki ponieważ ciężko ją wyminąć z powodu jej szerokości.