Znaczenie komunikacji miejskiej
Podróżując zatłoczonym autobusem, możemy zacząć zastanawiać się nad sensem istnienia komunikacji miejskiej. Transport miejski wydaje się najgorszym sposobem podróżowania. Latem narażeni jesteśmy na wysokie temperatury i duszne powietrze, zimą marzniemy na przystankach. Bez wątpienia wiele osób, gdyby tylko miały taką szanse, zamieniłoby autobus lub tramwaj na własny samochód. Istnieje jednak kilka powodów, które sprawiają, że komunikacja miejska jest niezbędna.
Znaczenie komunikacji
Po pierwsze jednym z podstawowych problemów w ruchu miejskim są korki. Autobusy, tramwaje i metro mają znaczący wpływ na rozładowanie korków i usprawnienie poruszania się w obrębie miasta. Są osoby, które pomimo posiadania samochodu, decydują się na komunikację miejską, np. ze względu na dogodne połączenia. Skorzystanie z metra może okazać się dużo bardziej praktyczne, szybsze i tańsze niż podróż samochodem.
Kolejną ważną funkcją komunikacji miejskiej jest zapewnienie transportu tym osobom, które w inny sposób nie mogłyby się poruszać po mieście. Dotyczy to przede wszystkim osób starszych, dzieci i młodzieży. Bez możliwości korzystania z komunikacji miejskiej wielu ludzi byłoby zupełnie pozbawionych możliwości poruszania się po mieście.
Działająca sprawnie komunikacja miejska ma ogromne znaczenie dla funkcjonowania całego miasta. Dotyczy to nie tylko wygody przemieszczania się, ale również rozwoju. Zadaniem transportu miejskiego jest zapewnienie każdego dnia dojazdu do pracy lub szkoły bardzo wielu osobom. Nie mogą więc dziwić duże inwestycje, jakich miasta dokonują w tej dziedzinie, oraz fakt, że wiele dużych miast dopłaca do komunikacji, żeby obniżyć ceny biletów.
Wprowadzenie sprawnego transportu sprawiło rozwój miast i powiększenie obszaru, który zajmują. W tej chwili funkcjonowanie dużych, nowoczesnych ośrodków miejskich bez możliwości szybkiej, łatwej i dostępnej dla wszystkich komunikacji jest praktycznie niemożliwe. Sprawne pokonywanie dużych odległości wymaga przemyślanego systemu połączeń i dobrej organizacji komunikacji. Praktycznie nie istnieją w tej chwili duże miasta, które nie posiadałyby własnego transportu miejskiego, z biletami dostępnymi w przystępnych cenach praktycznie dla każdego mieszkańca.