SKUTERY

W dzisiejszych czasach powoli następuje era motocykli. Teraz chyba najpopularniejszym motorem, który jeździ na polskich drogach i nie tylko jest skuter. Skuter to bardzo mały motocykl o niewielkiej pojemności oczywiście zaliczany do motorowerów. Według mnie skuter jest tak popularny ponieważ od osiemnastego roku życia nie trzeba mieć na niego żadnego prawa jazdy tylko i wyłącznie dowód osobisty. Jeżeli nie posiadamy dowodu osobistego możemy robić sobie kartę motorowerową, która możliwa jest do zrobienia po ukończeniu piętnastego roku życia i praktycznie w każdej szkole podstawowej kursy na właśnie kartę motorowerową są darmowe.

Taki kurs składa się podobnie jak kurs na prawo jazdy kategorii A lecz bez tylu godzin teoretycznych i praktycznych. Taki kurs trwa mniej więcej trzy dni. I w tych trzech dnia jest już zawarta część teoretyczna i praktyczna. Po ukończeniu takich kursów można przystąpić do egzaminu państwowego. Egzamin państwowy składa się z części teoretycznej i praktycznej. Część teoretyczna to egzamin, który składa się z osiemnastu pytań w, którym można popełnić dwa błędy, po więcej niż dwóch błędach egzamin jest niezaliczony. Ciekawostką jest to, iż egzamin teoretyczny w ciągu jednego dnia można napisać dwa razy. Po części teoretycznej przychodzi czas na część praktyczną w której za zadanie mamy przejechać dwukrotnie tak zwaną ósemkę bez podpierania się nogą oraz, to już jest trudniejsza część egzaminu, na której dość dużo osób oblewa, slalom, który również trzeba przejechać bez podpierania się nogą jak i również trzeba uważnie patrzycby nie przewrócić żadnego pachołka, który przy niewielkim dotknięciu niestety ale sięprzewraca i egzamin mamy nie zaliczony.

Tak samo jak w przypadku egzaminu teoretycznego mamy dwa podejścia do egzaminu. Jeżeli chodzi o zaliczenie egzaminów to nie jest to trudne, znacznie łatwiejsze niż egzamin na prawo jazdy kategorii A czy też B. Wracając do samego skutera, motocykl ten ma pojemność do pięćdziesięciu centymetrów sześciennych i przeważnie od około dwóch koni mechanicznych do siedmiu.