PRAWO JAZDY

W dzisiejszych czasach jednym z najważniejszych dokumentów jakie powinien posiadać dorosły człowiek do dowód osobisty i prawo jazdy. Są to dwa najważniejsze dokumenty, dowód osobisty otrzymujemy po ukończeniu osiemnastu lat za darmo ale do niedawna kosztowało czterdzieści osiem złotych zaś jeżeli chodzi o prawo jazdy to już całkiem inna sprawa. Prawo jazdy można otrzymać jeżeli zda się odpowiedni egzamin państwowy, który składa się z egzaminu teoretycznego i praktycznego. By przystąpić do jakichkolwiek egzaminów trzeba zdać odpowiedni kurs za który trzeba oczywiście zapłacić.

Ośrodek w którym się będziemy uczyć możemy wybrać sami. Kurs tak samo jak egzamin państwowy składa się z dwóch części. Pierwsza część to kurs teoretyczny który trwa trzydzieści godzin, taki kurs teoretyczny trwa około miesiąc. Po odbytym takim kursie teoretycznym niektóre ośrodki szkoleniowe urządzają próbny test, w którym pokazują i omawiają zasady egzaminu właściwego. Po części teoretycznej przychodzi czas na kursy praktyczne które trwają również trzydzieści godzin. Na tak zwane „jazdy” trzeba się umawiać na daną godzinę. Po odbytym kursie i zdaniu próbnych egzaminów można przystąpić do egzaminu państwowego, który tak jak już wyżej wspominałem składa się z części teoretycznej i praktycznej.

Część teoretyczna z reguły jest łatwiejsza, lecz tego samego nie da się powiedzieć o części praktycznej. Wiele ośrodków egzaminacyjnych bardzo szczegółowo ocenia jazdę praktyczną i to właśnie ona jest strasznie ciężka do zdania. Średnia zdawalność w Polsce egzaminu na prawo jazdy to około cztery razy. Jeżeli ktoś ma szczęście i zdał prawidłowo wszystkie egzaminy na prawo jazdy może się cieszyć swoim prawem jazdy. Teraz trzeba tylko czekać około trzech tygodni na odbiór prawa jazdy w urzędzie miejskim w swoim mieście. Tak więc jak zauważyliście by zdać prawo jazdy trzeba się trosze napracować i dość sporo nauczyć. Trzeba pamiętać, że ważna cecha przy zdawania prawa jazdy jest zimna krew.