FORMUŁA1

Motoryzacja to nie tylko korzystanie ze swojego samochodu osobowego by dojechać do pracy czy też szkoły, motoryzacja to też sport dzięki któremu można zarobić dużo pieniędzy. Najbardziej kojarzonym i znanym sportem motoryzacyjnym jest Formuła jeden. Jest to taki rodzaj wyścigów motoryzacyjnych, w którym prędkość to największy priorytet. Inaczej mówiąc formułą jeden jest to sport dla odważnych zaliczany oczywiście do sportów ekstremalnych. Niestety jak w każdym sporcie ekstremalnym jest dużo wypadków śmiertelnych lecz to nie zniechęca dużej rzeszy ochotników ścigających się w tym że sporcie.

Prędkość z jaką poruszają się kierowcy bolidu formuły jeden jest olbrzymia sięgająca nawet do czterystu kilometrów na godzinę. Zwykły człowiek nie zdołał by zaobserwować większych szczegółów , które go otaczają podczas jazdy tak wielką prędkością, ponieważ mózg nie jest przystosowany to tak szybkiej transmisji danych pomiędzy oczami a mózgiem i właśnie kierowcy formuły jeden od bardzo młodych lat uczą się jak mają się zachowywać podczas takich prędkości i przyzwyczajają swoje mózgi do takich prędkości. By móc osiągnąć taką prędkość bolid jest wyposażony w specjalnie opływową obudowę, która podczas większych prędkościach nie poddaje się wiatru i nie traci prędkości pod jego oporem. Dodatkowo bolid formuły jest bardzo niski i bardzo dobrze wyważony, posiada cztery szerokie opony.

Bolid posiada również tak zwane skrzydła które rozbijają wiatr i bolid dzięki temu się nie chwieje. Trzeba zaznaczyć iż pojazdy formuły jeden są bardzo lekkie i posiadają silniki o bardzo dużej mocy. Najbardziej znanym w Polsce kierowcą tejże wspaniałej maszyny jakom jest formuła jeden jest Kubica. Robert Kubica jeździł najdłużej w drużynie BMW i tam właśnie osiągał niesamowite wyniki takie jak zajęcie pierwszego miejsca, drugiego lub też trzeciego. Ten sport motoryzacyjny ma też swoich mniejszych odpowiedników czyli gokarty. Wielu teraz nowych zawodników formuły jeden właśnie za młodych lat uczyła się jeździć gokartem